V12-AM
Dünya çapında en yüksek zirkonyum oranına sahip
13 mm Alkali Rezistans mikro cam elyaf beton katkısı

FİBRATEC V12-AM, dünya çapında en yüksek Zirkonyum içeriğine sahip alkali dirençli cam elyafıdır. Bu elyaf betona 1 ile 3 kg’lik dozajlama ile eklendiğinde, beton sahanın üst üçte birlik bölüme yerleştirilen çelik hasırın görevini yerine getirerek, bu hasırın kullanılmasına gerek bırakmaz.

Bu şekilde, uygulama süresini kısaltarak, işçilik maliyetinden büyük tasarruf sağlar. V12-AM Japonya’da imal edilmiş alkali rezistans cam elyaftır, 13,5 mikron çapında ve 100 filamentten oluşan,13 mm uzunlukta ipliklerden oluşur. Yüksek performanslı sonuçlar elde etmek için mükemmel bir şekilde hesaplanmış ipliklerdir. Bu elyaf, beton mikserinde karıştırıldığında 6 ile 10 dakika arasında homojen bir şekilde dağılır. V12-AM elyafı kullanarak çelik hasıra gerek kalmadığından, çelik hasır yerleştirilirken meydana gelen kazalar önlenmiş olur.

Fibratec V12-AM, 1 kg’lık çözünebilen kağıt ambalajda veya dayanıklı 15 kg’lık plastik çuvallarda sunulmaktadır. Kapladığı küçük hacim sayesinde, depolamada ve nakliyede büyük tasarruf sağlar.

  • 1 İLE 3 KG / M³ DOZAJLAMA SAYESİNDE, EĞİLME VE YARMADA ÇEKME DAYANIMINI ARTIRARAK, İLK KIRILMA DİRENCİNİ %5 İLE %20 ARASINDA YÜKSELTİR.
  • BETONUN YÜZEY AŞINMA DİRENCİNİ ARTIRARAK KULLANIM ÖMRÜNÜ UZATIR.
  • RÖTRE ÇATLAKLARIN SAYISINI ÖNEMLİ ORANDA AZALTIR.

V12-AM elyafı bu faydaları nasıl sağlayabiliyor?

Birmingham Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, yaptığı deneylerde, sadece 2 kg Fibratec V12-AM dozajlama ile C25 dayanımlı betonda (25MPa basınç dayanımlı beton) aşağıdaki olumlu sonuçların sağlanabileceğini göstermiştir.

KARBONASYON: -47%
HAVA PENETRASYONU: -87
SU PENETRASYONU: -58%
KAPİLER EMME KAPASİTESİ: -38%

V12-AM elyafının özgül ağırlığı betonunkine çok yakın olduğundan tamamen homojen bir şekilde betonda dağılır. Çekme dayanımı 1620 N/mm2 olan ve tamamen homojen bir şekilde betonun içerisine dağılmış olan yüz milyonlarca elyaf, betona priz süresince meydana gelen kimyasal reaksiyonlar sonucu üretilen kalsiyum hidroksit kristallerinin sayesinde muhteşem tutunur.

Bu kimyasal reaksiyon yıllarca sürdüğünden dolayı, betonumuzun direnci gitgide artar. Oksidasyon nedeniyle zamanla faydalarını kaybeden çelik elyafın aksine, zamanın geçmesi Fibratec V12-AM cam elyafın betona olan katkılarını gitgide artırır.

Beton harç kütlesinin her kesiminde homojen bir şekilde dağılmış yüz milyonlarca elyafın oluşturduğu ve su kaybını engelleyen fiziksel bariyer, tüm çimento toz zerrelerinin hidrasyonunu sağlayıp, betonumuzun daha az gözenekli ve daha yoğun olmasını sağlar. Böylece, betonumuzun muhtemelen yüksek direnç seviyesine varmasını sağlar. Dikkat edecek olursanız, betonun üst üçte birlik kısmına yerleştirilen bir çelik hasır, yukarıda belirtilen katkıların hiçbirini sağlayamaz ve bu nedenle FİBRATEC V12-AM elyafı çelik hasırın yerine kullanılabilir ve çelik hasırdan çok daha büyük faydalar sağlar.

ONLİNE DOZAJ HESAPLAMA MENÜSÜNDE, ELYAFIN SAĞLAYABİLECEĞİI ILK KIRILMA DİRENCİNİ HESAPLAYABİLİRSİNİZ. 

ELYAF EKLEME VE PAKET BİLGİSİ:

Hazır beton fabrikasında veya sahada beton kamyon mikserine direkt olarak katılabilir. Mikseri maksimum devire ayarladıktan sonra, elyafı dakikada 3 kg oranında ekleyin. Tüm elyaf eklendikten sonra, bir dakika daha karıştırın. Beton döküme hazırdır. Ürün, 10 adet 1 kiloluk suda çözünebilen kağıt torba içeren karton kutularda veya 15 kg’lık dayanıklı plastik cuvallarda sunulmaktadır.

TOPLAM PALETLEŞTİRİLMİŞ:

10 kiloluk karton kutu içeren palet ağırlığı: 360 kg. Palet ölçüleri 110x114x120cm. (yükseklik) 15 kiloluk plastik çuval içeren palet ağırlığı: 420 kg. Palet ölçüleri 110x110x110cm. Buyuk projeler için, müşterimizin talebi üzerine teknik rapor hazırlama olanağı mevcuttur. İngilizce, tecnico@fibratec.eu adresine yazarak, dozajlama raporu talep edebilirsiniz. Yapısal donatı gerektiren dikey elemanlardaki çelik hasırlar elyaf ile değiştirilmemelidir. (Yük taşıyıcı duvarlar, kolonlar, kirişler, katlardaki çelik donatı gibi.) ÖNEMLİ NOT: Beton saha yapımında, tercihen C25 veya C30 dayanımlı beton kullanınız. Elyaf kullanımı, beton kür uygulamalarının yerini almaz. (2 veya 3 hafta boyunda geçirimsiz örtü malzemelerinin kullanımı, ya da ıslatarak kür yapmak veya kimyasal kür uygulaması vs.) Tüm dozaj ve mukavemet verileri, Almunia de Doña Godina Politeknik Üniversitesi ile iş birliği içinde Arco Tecnos laboratuvarlarında yapılan fiber beton testlerine dayanmaktadır. Ürünlerin doğru uygulandığı ve ele alındığı geçmiş deneyimlerdeki tüm uygulamalarda elde edilen sonuçlar %100 tatmin edici olmuştur. 2021 yılına kadar, 11 yılda, 5 milyon m2′nin üzerinde beton sahada çelik hasırlar başarılı bir şekilde V12-AM Fibratec elyafı ile değiştirildi. Gerçek uygulama koşulları, uygulayıcı koşulları nedeniyle laboratuvar koşullarından farklı olabilir. Başarılı bir beton saha yapımı, değişik koşullar ve mesleki bilgi birikiminin sonucudur, bu nedenle verilen tavsiyeler, nihai etkinliği ile ilgili herhangi bir garanti veya yasal yükümlülük doğurmaz.

FİBRATEC YALNIZCA CAM ELYAFIN KALİTESİNİ VE ÖZELLİKLERİNİ GARANTİ EDEBİLİR.

Yaya kaldırımı uygulama, 1kg V12-AM, Asturias

Videolar İspanyolca olarak hazırlanmıştır.

File sayalı bir uygulama yüzeysel aşınmayı önleyemez. Fibratec V12-AM, istenmeyen yüzey çatlaklarını önleyerek her mm3 betonu güçlendirir.

Kamyon Park yeri, dozaj 2kg V12-AM, Bristol

Nave Endüstriyel, dozaj 2kg V12-AM, Buenos Aires

Servis İstasyonu uygulama, Dozaj 2kg V12-AM, Cantabria

GELENEKSEL POLİPROPİLEN ELYAFLARI FIBRATEC V12-AM İLE KARIŞTIRMAYIN

MULTİLAMENT POLİPROPİLEN ELYAF

Betonun ani kurumasından dolayı oluşan çatlakları önlemek amacıyla, sünger gibi davranır, harçtaki suyu emerek daha uzun sure tutmaya çalışır.

Ne yazık ki, betondan çok farklı özgül ağırlığı olması nedeniyle beton kütlesi içinde eşit olarak dağılmadığından etkili bir sonuç garanti etmez. (0,9 gr / cm³’e karşı 2,4 gr / cm³). Sonuç olarak, beton sahada elyafsız birçok yer kalır. Ayrıca, yüzeyde elyaf izleri bırakır. Yüzey perdah işlemlerinde pamuk gibi yüzeyde kalan elyaf problem yaratır.

FİBRATEC V12-AM CAM ELYAF

Homojen dağılımı ve yüksek çekme dayanımı sayesinde betonunda oluşan yüz milyonlarca rötre çatlaklarını ortaya çıktığı anda yok eder. (özgül ağırlık betonunkine çok yakındır, 2.68 gr / cm³ vs. 2.45 gr / cm³).

Beton tabakasının her yerinde muazzam dağılımı sayesinde oluşturduğu fiziksel bariyer, priz süresince buharlaşma yoluyla su kaybını büyük ölçüde önler ve çimentonun hidratasyonunu destekleyerek kalitesini önemli ölçüde yükseltir.

SONUÇ OLARAK BETONUN EĞİLME VE YARMADA ÇEKME DAYANIMINI ARTIRARAK ILK KIRILMA DİRENCİNİ ARTIRIR VE BETONUN YÜZEYSEL YIPRANMASINI DA ÖNLER.

MULTİLAMENT POLİPROPİLEN ELYAF

Polipropilen mikrofiber, zemindeki bir filenin yerini alamaz ve onu tamamlamak için bir ayakkabı filesiyle birlikte kullanılması önerilir.

FİBRATEC V12-AM CAM ELYAF

Beton sahalarda üst çelik hasırın yerini alır.

MULTİLAMENT POLİPROPİLEN ELYAF

Betonu harcının suyunu emerek kurutur. Uygulamacı bunu görünce harca su ekler ve betonun direncini azaltır. Bunun yanısıra betonda fazladan su olması daha fazla rötre çatlamalarının meydana gelmesine sebep olur.

FİBRATEC V12-AM CAM ELYAF

Su emmediği için betona su ilavesi gerektirmez.

MULTİLAMENT POLİPROPİLEN ELYAF

Erime sıcaklığı: 173ºC

FİBRATEC V12-AM CAM ELYAF

Erime sıcaklığı: > 1500ºC. Yüksek sıcaklık uygulamaları için uygundur.

MULTİLAMENT POLİPROPİLEN ELYAF

Yüzeyde elyaf bırakır, pamuksu topaklar oluşmasına neden olarak yüzey perdah işlemini zorlaştırır.

FİBRATEC V12-AM CAM ELYAF

Betonun yüzeyinde hiç bir iç bırakmaz. 5-10 dakikada homojen bir şekilde beton kütlesinin içerisine dağılır. Baskı beton uygulamasına uygundur ve yüzey perdah işlemini etkilemez.

MULTİLAMENT POLİPROPİLEN ELYAF

600 ile 900 g’lık suda çözünebilen kağıt torbalarda sunulur.

FİBRATEC V12-AM CAM ELYAF

1 kg suda çözünebilen kağıt torbalarda veya 15 kg’lık dayanıklı plastik çuvallarda sunulmaktadır.